Rozmowa kwalifikacyjna

Po wstępnej weryfikacji na podstawie dokumentów aplikacyjnych, możesz zostać zaproszony na osobiste spotkanie. Rozmowa kwalifikacyjna to kolejna możliwość zaprezentowania Twojej osoby w korzystnym świetle i krok bliżej wymarzonej praktyki. Dobre przygotowanie do niej to połowa sukcesu, dlatego mamy dla Ciebie parę wskazówek jak dobrze wypaść.

 

1. Wywiad środowiskowy

Zanim wybierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną warto wcześniej zdobyć więcej informacji na temat danego przedsiębiorstwa. Źródeł informacji w dzisiejszych czasach jest wiele. Szczególnie przydatny jest Internet. Obecnie większość firm posiada swoje strony internetowe, gdzie standardowo umieszcza się najważniejsze informacje o przedsiębiorcy. Taka wiedza może być bezcenna podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy trzeba pokazać, że zależy nam na jej pozytywnym rezultacie.

 

2. Wiara czyni cuda, czyli odpowiednie nastawienie to podstawa

Należy od razu odrzucić myśli o porażce i zmotywować się do działania. Bądź pewny siebie, bo to stanowisko czeka właśnie na Ciebie, wystarczy tylko po nie sięgnąć. Nie pozwól by chwila zwątpienia we własne umiejętności przekreśliła Twoje szanse na przyszłość. Bądź Panem własnego losu i nie ulegaj napięciu. Jeśli stres dopadnie Cię już dzień wcześniej dobrze go rozładować aktywnością fizyczną, po której szybko zaśniesz zapominając o jego źródle. Wypocznij dobrze, gdyż oznaki zmęczenia są łatwo dostrzegalne i wyczuwalne. Podkrążone oczy, ból głowy czy brak koncentracji to ostatnie, czego potrzebujesz.

 

3. Jak Cię widzą tak Cię piszą

Stare przysłowie nadal aktualne, dlatego dobrze zaplanuj swój strój na rozmowę. Powinien on być schludny i skromny. W przypadku panów najlepiej sprawdza się klasyczny garnitur i biała koszula z krawatem. W przypadku pań sprawa nie jest już tak oczywista, ponieważ mają one wiele możliwości. Zarówno klasyczna garsonka, jak i sukienka o prostym kroju sprawdzą się jednakowo dobrze. Elementy typu duży dekolt czy bardzo krótka spódnica mogą być ryzykowne, gdyż są różnie postrzegane przez pracodawców. Ważne jest jednak by nie przesadzić z dodatkami, które mogą rozpraszać uwagę rozmówcy. Makijaż również powinien być adekwatny do okazji – najlepiej naturalny, lekko podkreślający walory urody. Kolorystyka stroju powinna być stonowana, chyba że stanowisko, o które się ubiegasz wymaga kreatywności – wtedy odrobina ekstrawagancji nie zaszkodzi, a może nawet pomóc. Choć to rzecz oczywista to należy pamiętać o dobrze dobranych rzeczach czy odpowiednim rozmiarze butów. Za ciasne spodnie z zeszłego roku czy za wysokie szpilki wywołają dyskomfort, a przecież ważne jest by czuć się swobodnie i nie dokładać sobie niepotrzebnego stresu, który i tak towarzyszy tego typu spotkaniom.

 

4. Punktualność

Kiedy już nadejdzie ważny dzień, pamiętaj by się nie spóźnić. Lepiej sprawdź wcześniej rozkład środków komunikacji, którymi planujesz dostać się na rozmowę lub poproś by ktoś Cię podwiózł, jeżeli masz wątpliwości czy dotrzesz na czas. Brak punktualności to dla potencjalnego pracodawcy informacja na przyszłość, że takie sytuacje mogą się powtarzać, jeśli Cię zatrudni. Czasem warto być nawet kwadrans wcześniej by oswoić się z otoczeniem i uspokoić oddech przed rozpoczęciem rozmowy.

 

5. Mowa ciała

Wchodząc na rozmowę kwalifikacyjną od początku pracujesz na tzw. pierwsze wrażenie. Jest to instynktowny sposób oceny, któremu zostaniesz poddany, a może on trwać zaledwie kilka sekund. Dlatego uprzejme powitanie, uśmiech na twarzy, zdecydowany uścisk dłoni oraz kontakt wzrokowy są bardzo istotne. Ponadto pamiętaj o prawidłowej postawie. Ściągnij łopatki, wyprostuj kręgosłup by dodać sobie pewności siebie. Kiedy już usiądziesz również zwróć uwagę w jaki sposób to robisz. Najlepiej trzymaj kolana razem i połóż na nich dłonie. Zakładanie nogi na nogę lub zakładanie kostki na kolano w przypadku panów może zostać odebrane jako zbyt nonszalanckie lub po prostu lekceważące w stosunku do rozmówcy. Następnie pamiętaj o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego, przez to zyskasz na szczerości i otwartości. Potakiwanie w trakcie rozmowy będzie świadczyć o Twoim zaangażowaniu w rozmowę i uważnym słuchaniu. Pamiętaj by wystrzegać się nadmiernej gestykulacji, która może rozpraszać rozmówce, przez co stracisz jego zainteresowanie. Jeśli masz do niej predyspozycje lepiej weź ze sobą długopis lub ołówek by ‘zająć’ czymś dłonie. Ponadto staraj się zachowywać naturalnie i daj się poznać pracodawcy.

 

6. Mowa jest srebrem, milczenie złotem

Odpowiadaj rzetelnie na wszystkie pytania zadawane Ci przez rozmówcę, lecz unikaj wtrąceń czy anegdot w swojej wypowiedzi łatwo, bowiem zapomnieć się i zupełnie odbiec od tematu rozmowy. Nie bój się podkreślać swoje mocne strony, te słabsze lepiej przemilczeć. Sam również zadawaj pytania, wykaż zainteresowanie lub rozwiej swoje wątpliwości dotyczące pracy, jaką masz wykonywać. Używaj zwrotów grzecznościowych Pan/Pani. Wysoka kultura osobista jest bardzo ważna podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Wiadomo, że nie wszystkie z tych wskazówek zdołasz zapamiętać i odtworzyć pod wpływem stresu podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jednak być może sama ich lektura uświadomiła Ci, na co warto zwrócić uwagę. Jeśli masz wątpliwości, co do tego jak wypadniesz warto poprosić znajomych o pomoc. Niech przeprowadzą z tobą próbną rozmowę i zwrócą Twoją uwagę na to, co wymaga jeszcze dopracowania. Jeśli jest to dla Ciebie krępujące to stań przed lustrem by poćwiczyć postawę, uśmiech czy wysławianie – wtedy sam zaobserwujesz, jakie to ważne. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej!

 

autor: Joanna Wanat

dodany: 14/02/12